Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení a údržbe vonkajšieho teakového nábytku

Krásne, trvanlivé a robustné – iba tieto vlastnosti stačia na to, aby sa teakové drevo stalo skvelou voľbou pre vonkajší nábytok. Tým to samozrejme nekončí; kvôli vysokému obsahu prírodného oleja dokáže teakové drevo odolávať poveternostným vplyvom a zároveň si zachováva svoj vzhľad a trvanlivosť aj po ďalšie roky. Z tohto dôvodu si exteriérový nábytok z teaku, rovnako ako každé iné drevo, vyžaduje pravidelné čistenie pomocou správnych výrobkov a metód, aby bol udržiavaný v špičkovom stave. Aj keď na internete nájdete veľa informácií o tom, ako čistiť nábytok z tíkového dreva , často nie sú metódy príliš účinné. Ešte horšie je, že by ste mohli nesprávnym vedením potenciálne poškodiť vonkajší teakový nábytok. 

Takže, prvé veci ako prvé; zistite konečný výsledok, ktorý chcete dosiahnuť svojim procesom čistenia teakového dreva DIY – chcete si zachovať jeho nový, originálny zlatistý odtieň? Máte radšej zvetranú sivastú farbu, do ktorej je zafarbený, a dúfate, že si ju udržíte? Alebo je tak zle zafarbený a potrebuje veľké čistenie, aby obnovil a osviežil svoj vzhľad? 

Len čo sa rozhodnete, potrebujete iba správne informácie, aby ste si prácu mohli splniť sami. Prekvapujúcou časťou je, že každá metóda na dosiahnutie niektorého z vyššie uvedených výsledkov je dosť jednoduchá a rýchla a ušetrí vám kopu peňazí, ktoré by sa inak minuli na zaplatenie honoráru odborníka. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o našich troch najlepších metódach čistenia vonkajšieho teakového nábytku.

Ako čistiť nový vonkajší teakový nábytok

 

Aj keď je na trhu veľa komerčných prípravkov na čistenie teakového dreva, doma nájdete ľahko dostupné výrobky, ktoré vám umožnia dokončiť prácu. Posledná možnosť je preferovaná pre mierne potreby čistenia, zatiaľ čo druhá možnosť je skvelá na dlhodobé odstraňovanie nečistôt a špiny. Podľa toho, aký typ čistenia vyžaduje váš teakový nábytok, vyberte vhodné čistiace riešenie a postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 1. Najskôr položte veľký plast pod kus nábytku, ktorý chcete vyčistiť. Ďalej chyťte záhradnú hadicu a nábytok dôkladne utrite, aby ste navlhčili celý kúsok a odstránili jemné nečistoty.
 2. Ak chcete produkt pripravený na priame použitie špeciálne na čistenie teakového dreva, kúpte si komerčný čistič teaku v železiarstve alebo online. Pri používaní týchto výrobkov postupujte podľa pokynov na štítku. Ekonomickejšou možnosťou by na druhej strane bol domáci čistiaci roztok pozostávajúci z tekutého mydla na riad a vody. Na čistenie nábytku z tíkového dreva pomocou čističa DIY ponorte do roztoku štetku s mäkkými štetinami (najlepšie nylon) a jemnými ťahmi vydrhnite nábytok. Určite nevychádzajte proti smeru zrna, pretože by to zdrsnilo povrch dreva.
 3. Po vyčistení dôkladne opláchnite vodou, aby ste odstránili zvyšky mydla, a nechajte drevo úplne zaschnúť.
 4. Prejdite rukou po očistenom dreve a skontrolujte, či nie sú na ňom drsné škvrny. ak nejaké nájdete, neprepadajte panike, dá sa to ľahko odstrániť jemným prebrúsením problémových oblastí brúsnym papierom s zrnitosťou 220. Opäť platí, že to nerobte v opačnom smere ako drevné zrno, pretože by ste tým viac poškodili už zdrsnenú oblasť.
 5. Aj keď vyššie uvedené kroky stačia na vyčistenie mierne znečisteného exteriérového teakového nábytku, môžete ísť ešte o krok ďalej, aby ste si pomocou tmelu zachovali svoju novú zlatistú blond farbu. Okrem dlhodobých výsledkov pri udržiavaní pôvodnej farby dreva ho teakové tmely chránia aj pred priamym UV svetlom, ktoré časom spôsobuje extrémne poveternostné podmienky. Tmely sa spravidla nanášajú, keď je nábytok úplne nový alebo po jeho vyčistení, avšak drevo musí byť úplne suché, aby mohol tmel správne pokryť povrch. Pamätajte, že čistiaci prostriedok a tmel sa musia navzájom dopĺňať; inými slovami, pri kúpe teakových čističov a pečatidla je vhodné držať sa rovnakej značky. 

Ako čistiť zvetraný vonkajší teakový nábytok 

Ak ste fanúšikom rustikálne vyzerajúceho nábytku, teakom vyšľahaný počasím dodáva tejto estetike určité kúzlo. Vonkajší nábytok z teakového dreva je vystavený vplyvom prvkov, ktoré spôsobujú zmenu farby zo zlatistého blond odtieňa na striebristo šedú, ktorá je pre mnohých lákavá. Ak chcete tento zvetraný vzhľad vyčistiť a udržať, postupujte podľa krokov uvedených nižšie:

 1. Znovu položte pod kus nábytku plachtu a hadicu ho dotiahnite obyčajnou vodou.
 2. Pre váš čistič teakov je dokonalé DIY riešenie tvorené tekutým mydlom na riad (dve polievkové lyžice) a litrom vody zmiešanej vo vedre. Toto je najjednoduchšie a najlacnejšie domáce riešenie na čistenie zvetraného teakového nábytku. Na rozdiel od niektorých komerčných čistiacich prostriedkov je dostatočne jemný na to, aby udržal šedú patinu vášho staršieho teaku a zároveň zaistil dôkladné vyčistenie.
 3. Mäkkým štetcom z nylonu alebo drsnou špongiou ponorte do mydlového roztoku a nábytok jemne vydrhnite pohladením v smere zrna (aby ste predišli drsným škvrnám na drevenom povrchu). Potrebujete na to jemnú ruku, pretože čím väčší tlak pri drhnutí vyvíjate, tým viac sa jeho sivá farba opotrebuje a odhalí pôvodnú zlatistú blond farbu dreva. Samozrejme, aj keď nakoniec trochu patiny očistíte, nemusíte sa tým trápiť, pretože zvetraná sivá farba sa vám po nejakom čase vráti.
 4. Po odstránení nečistôt a škvŕn z povrchu opláchnite zvyšky mydla vodnou hadicou a nechajte drevo úplne vyschnúť. Aby ste to urýchlili, použite hromadu uterákov na nasiaknutie časti vody z teakového nábytku tým, že ju navlhčíte.
 5.  Všetko to drhnutie môže chtiac-nechtiac zdrsniť povrch bez ohľadu na to, ako ste opatrní, a preto sa o tieto škrabance postará ľahké brúsenie brúsnym papierom s zrnitosťou 220. 

Ako obnoviť zvetraný tík späť na blond

Jedným z dôvodov, prečo je teak vynikajúcou voľbou pre vonkajší nábytok, je skutočnosť, že bez ohľadu na to, aký je znečistený alebo poveternostnými vplyvmi, je možné ho ľahko vyčistiť a vrátiť do pôvodného vzhľadu . Pomocou nasledujúcich krokov môžete svoj zvetraný sivý teakový nábytok zmeniť na nový blond odtieň:

 1. Rovnako ako predtým, položte pod nábytok z tíkového dreva, ktorý chcete obnoviť, plachtu a dôkladne ho uhaste čistou vodou a uvoľnené zvyšky opláchnite.
 2. Domáci čistiaci roztok, ako je ten, ktorý sa spomínal vo vyššie uvedených metódach, sa neodporúča, pretože na dosiahnutie požadovaného výsledku ho budete musieť opakovane používať (s väčším množstvom mazu po lakte). Vzhľadom na to, že ide o úlohu prinavrátiť šedému, zvetranému teaku pôvodnú blond farbu, bude práca vyžadovať špeciálne vyvinuté riešenia. Existuje veľa komerčných produktov, ktoré dokážu so zvetraným teakom urobiť zázraky; navrhujeme spoľahlivý dvojdielny čistič. Vďaka tomu budete schopní ľahko rozpustiť nečistoty, odstrániť všetky predchádzajúce povrchové úpravy alebo lesky a tiež odstrániť škvrny.
 3. Začnite prvou časťou čističa tým, že ním veľkoryso nastriekate teakový nábytok. Pomocou štetiny s nylonovými štetinami alebo drsnej špongie do nej vložte trochu svalu a vydrhnite povrch v smere zrna. Po dokončení prvého kroku vezmite druhú časť čističa, naneste ju na očistený (vlhký) povrch a pokračujte v čistení, aby ste odstránili zvyšky škvŕn.
 4. Opláchnite čistiace prostriedky čistou vodou a nechajte nábytok úplne vyschnúť.
 5. Intenzívne čistenie, bohužiaľ, zvyčajne zanecháva teakový drevený nábytok s drsnými škvrnami, povrch však môžete vyhladiť rovnakým spôsobom ako v prípade vyššie uvedených metód – pomocou brúsneho papiera so zrnitosťou 220.

Pamätajte, že ošúchaný alebo zafarbený vonkajší nábytok z teaku nie je stratenou príčinou! Všetko, čo je potrebné na čistenie a údržbu teakového dreva, je trocha TLC pomocou vyššie uvedených jednoduchých metód čistenia. Takže nabudúce, keď budete čistiť prednú verandu alebo terasu, skontrolujte, či je potrebné vyčistiť aj váš vonkajší teakový nábytok!