Uvoľnite návaly horúčavy, upokojte artritídu a vyrovnajte hladinu

Zaobchádzanie s frustrujúcimi príznakmi, ako sú návaly horúčavy pri prechode „zmenou“, nie je nikým predstavou zábavného času. Ak ste hľadali prírodné prostriedky na uhasenie týchto plameňov, možno ste narazili na krém z divokého jamu. Niektorí prisahajú na svoje výhody pri vyvážení hormónov, zatiaľ čo iní zostávajú skeptickí. Pozreli sme sa teda bližšie na to, či krém yam môže skutočne pomôcť – a ďalšie potenciálne výhody.

Krém Wild Yam na menopauzu

Uvoľnenie menopauzy, perimenopauzy a menštruačné príznaky sú najčastejšími dôvodmi, prečo ľudia siahajú po kréme z divokého jamu. Podľa Knižnice zdravia Mount Sinai sa koreň rastliny stal populárnou liečbou týchto problémov už v 18. a 19. storočí. 

Na rozdiel od jamov a iných hľúz, ktoré konzumujeme, divoký jam označuje rozmanitosť nejedlých jamov druhu Dioscorea villosa. Pochádza z USA, ale pestuje sa po celom svete a výťažky z neho sa často používajú v miestnych výrobkoch.

Fytoestrogén (alebo rastlinný estrogén), ktorý sa nachádza vo vnútri divokej jamy známej ako diosgenín, sa môže previesť na progesterón a v 60. rokoch sa dokonca použil na výrobu prvých antikoncepčných tabliet. Zdá sa však, že táto premena nie je možná bez toho, aby ju vedci vytvorili v laboratóriu, a nie prirodzene, v našom vlastnom tele.

Pretože na vytvorenie progesterónu je potrebný tento ďalší laboratórny krok, ku ktorému nedôjde skôr, ako sa dostanú do najaktuálnejších produktov, sú odborníci skeptickí ohľadom jeho účinnosti. Mnohí poukazujú na malú štúdiu z roku 2001, ktorá sledovala 23 žien, ktoré užívali krém alebo placebo počas šiestich mesiacov. Aj keď v skupine s divokým yamom neboli žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, taktiež nepreukázali veľký rozdiel v menopauzálnych príznakoch od tých, ktoré užívali placebo.

Išlo opäť o veľmi malú štúdiu a zdá sa, že sa na túto tému neuskutočňuje oveľa viac výskumov. Mount Sinai dodáva, že niektoré krémy z divokej priadze môžu mať vo svojom produkte pridaný syntetický progesterón, čo pravdepodobne vedie k výhodám viac ako samotná divá priadza.

Jeden z populárnych produktov, krém Swanson Wild Yam Cream ( nákup na Amazone, 10,69 dolárov ), obsahuje medzi jeho zložkami progesterón USP. Vedci to popisujú ako „mikronizovaný progesterón, ktorý je chemicky identický s progesterónom ovariálneho pôvodu.“

Aj keď výhody môžu byť vďaka syntetickým prísadám progesterónu, môže im dodať podporu aj divoký jam. Je potrebné vykonať ďalší výskum, ale existuje niekoľko ďalších sľubných spôsobov, ako nám divoký jam môže pomôcť cítiť sa čo najlepšie.

Ďalšie výhody Wild Yam

Okrem potenciálne vyrovnávajúcich hormónov sa preukázalo, že diosgenín v topickom kréme z divokého jamu má anti-agingový efekt tým, že podporuje rast nových kožných buniek . Štúdie tiež zistili, že diosgenín pomáha zmierniť bolestivé stavy, ako je osteoartritída a reumatoidná artritída . V obidvoch prípadoch diosgenín inhiboval vzplanutie zápalu. 

Iní vedci tvrdia, že požitie diosgenínu ako doplnku vykazovalo známky zníženia hladiny cukru v krvi a prevencie poškodenia obličiek . Ďalšia štúdia na zvieratách navyše zistila, že drasticky znížila celkovú hladinu cholesterolu , najmä „zlý“ LDL cholesterol.

Je zrejmé, že musí byť vykonaný oveľa viac výskumu, aký užitočný môže byť krém z divokého jamu a ďalšie výrobky s fytoestrogénom diosgenínom, ale zatiaľ by to nemalo škodiť. Nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom, najmä ak máte osobnú alebo rodinnú anamnézu problémov súvisiacich s hormónmi.

Píšeme o produktoch, o ktorých si myslíme, že sa našim čitateľom budú páčiť. Ak ich kúpite, získame malý podiel na výnosoch od dodávateľa