Prestal som si umývať tvár už pred 2 rokmi a neobzrel som sa

Môžem si len umyť tvár iba vodou? Prvýkrát, keď som vynechal „mydlový“ krok, bol milosrdný prejav na mojich lícach. Bola zima a napriek všetkým pokusom o hydratáciu, zvlhčenie a nastavenie bariéry z vazelíny bola moja pokožka červená a kričala. Pridanie mydla na tvár bolo ako stlačenie citrónu na papierový rez.

Prešiel som si teda obvyklou rutinou v sprche – umyť vlasy šampónom , umyť telo, oholiť nohy – ale rozhodol som sa dať svojej tvári priechod. Naozaj bude záležať na jednom „špinavom“ dni? Všimol by si niekto, keby som čakal ďalších 12 hodín?

Predpokladal som, že v penení budem pokračovať ďalší deň, ale len … sa to nestalo. Čoskoro to bola moja nová rutina: dvakrát mi denne tečie voda po tvári, či už špliechaním z umývadla alebo pod bradou a lícami pod prúdom sprchy. To je všetko.

Ako si čistiť tvár iba vodou

Spolu s odhadovanými 81 miliónmi Američanov mala moja pokožka vždy suchú pokožku , ale som tiež v člne so 40 až 55 percentami dospelých Američanov, ktorí trpia na akné dospelých. Dala som dohromady, táto kombinovaná pokožka ma stála stovky dolárov ročne, keď som hľadal ten jediný magický produkt, ktorý by odvrátil bolesť trúbiaceho červeného zitu bez toho, aby moje líca vyzerali po návšteve sobov ako Santa Claus. .

Vyskúšala som drogériové značky. Vyskúšal som značky obchodných domov. Konzultoval som to s dermatológmi a estetikom v kúpeľoch. Stále som chodil okolo s miestami a zitmi tam, tvár som mala vždy pocit, akoby som ju umyla škrabkou na zemiaky.

Až som to všetko zastavil.

Teraz nemám dokonalú pleť. Stále mám pár pupienkov, keď som PMSing, a oblasť priamo nad mojimi perami má tendenciu k zimnému času, ak nezvýšim spotrebu vody . Ale po zvyšok času to vyzerá ako … koža. Je to čisté. Neexistuje žiadny zvláštny mastný lesk, žiadna špina alebo blikajúce svetlo, ktoré kričí: „Táto žena si neumýva tvár.“

Môžem si ráno umyť tvár iba vodou?

Ako deti sme trénovaní, že mydlo je potrebné, a bublanie sa stáva hlasnejším, až keď narazíme na tínedžerov a oleje a baktérie v našich póroch začnú tlačiť pupienky na povrch.

American Academy of Dermatology patrí čistiace prostriedky tak vysoká, že sa dostanú vrcholnú reklamu v rámci organizácie je “Face-Umývanie 101” na svojich internetových stránkach.

„Používajte jemný neabrazívny čistiaci prostriedok, ktorý neobsahuje alkohol,“ pokyny pre najlepší spôsob umývania tváre.

Naozaj však mydlo potrebujeme – aj keď nevidíme žiadne škodlivé účinky pri jeho vynechaní? Existuje stále väčšie množstvo dôkazov, že mydlenie iných častí tela má nevýhody – od rúk po vlasy.

Lekárski odborníci sú rozdelení priamo do stredu. Giuseppe Militello, MD, dermatológ zo Summit Medical Group na Summite v New Jersey, PRVÉ hovorí, že zmes olejov a odumretých buniek pokožky na našich tvárach je podobná olivovému oleju. Keď nalejete vodu do kuchynského oleja, vytvorí sa z neho malé guľôčky, ktoré sa však nezmyjú. Na to je potrebný prací prostriedok, faktor čistenia mydla, hovorí doktor Militello.

“Samotná voda to nerozrezá,” poznamenáva.

Ale čím viac som sa začal otvárať iným ženám ohľadom môjho špinavého malého tajomstva, tým viac ľudí som našiel, ktorí robia to, čo robím. Umývajú si tváre. Len nepoužívajú mydlo.

Funguje umývanie tváre iba vodou?

A rastúci počet lekárov tvrdí, že umývanie tváre mydlom je prehnané. V skutočnosti viac ako pár odporúča vyskúšať „umývanie iba vodou“, aby ste sa vyhli suchej pokožke.

Kathryn A. Boling, MD, poskytovateľka primárnej starostlivosti v Mercy Personal Physicians v Lutherville v Marylande, hovorí, že na svoju vlastnú tvár používa čistiace prostriedky zriedka a pacientom hovorí, že môžu vysušovať už aj tak suchú pokožku.

„Ak máte mastnú pokožku alebo sa veľmi potíte, možno budete potrebovať mydlo, ale ak máte suchú pokožku, môžete si vystačiť s príjemnou a dobrou vodou,“ hovorí.