Prečo by ste nikdy nemali vyhadzovať vodu, ktorú používate na opláchnutie ryže

Všetci vieme, že ryža je všestranná, pokiaľ ide o šľahanie lahodného jedla, ale vedeli ste, že voda, ktorou ju opláchnete, môže tiež posilniť vaše vlasy, vyliečiť pokožku a vyčistiť váš dom? Je čas, aby sme všetci prestali hádzať tieto výhody ryžovej vody do odpadu.

Po prvé, ak nie ste niekým, kto vašu ryžu opláchne skôr, ako ju uvaríte, mali by ste pravdepodobne začať. Pomáha zabezpečiť, aby ste sa zbavili nečistôt, prachu alebo iného odpadu, ktorý by mohol pretrvávať na zrnách. Nechcete, aby nič z toho nakoniec skončilo na večeri.

Ryžu jednoducho ponorte do vody, poriadne vypite a preceďte – a potom znova urobte to isté. Odborníci tvrdia, že by ste ho mali opláchnuť najmenej päťkrát, alebo kým voda už nebude vyzerať zakalená. Okrem čistenia zŕn extra plákania odstraňujú extra škrob, ktorý môže pri varení ryže viesť k lepkavej textúre. Kľúčom k odomknutiu ďalších výhod z ryže je však zadržiavanie časti tejto škrobovej vody z druhého alebo tretieho plákania a nie vylievanie.

Ryžová voda na vlasy

Reputácia ryžovej vody na posilnenie vlasov siaha do storočia, pochádzajúca z japonského obdobia Heian medzi rokmi 794 až 1185. Ženy tejto doby boli známe svojimi dlhými, splývavými vlasmi, ktoré siahali až po zem. Vedci tvrdia, že zásluhu na tom má prax „yu-su-ru“ alebo opláchnutie vlasov ryžovou vodou.

Spisovateľka Brittany Ladinová urobila novší prípad procesu ryžovej vody pri testovaní pre Healthline . Ako niekto s odfarbenými blond a mimoriadne krehkými prameňmi nemohla použiť ani obyčajnú kravatu na vlasy bez toho, aby spôsobila rozbitie. Spolu so všetkými vitamínmi, minerálmi a ďalšími výživnými látkami v ryži, ktoré sa vylučujú do vody, našla spoločnosť Lardin aj štúdiu, ktorá vysvetľuje, že ryža obsahuje inozitol, zlúčeninu, ktorá pomáha opravovať poškodené vlasy zvnútra. Dúfala teda, že jej to vráti život do zámkov.

Lardin začala tým, že jej dala ryžu úvodne opláchnuť, potom nechala vodu z druhého kola stáť pri izbovej teplote asi 12 až 24 hodín. Len dávajte pozor, aby ste to nenechali dlhšie stáť (ako to urobila na prvý pokus), inak sa to pokazí. Ale potom, čo oplachovú vodu necháte kysnúť, môžete ju odložiť do chladničky, kde by mala vydržať týždeň.

Po normálnom šampónovaní a kondicionovaní použila na vlasy ryžovú vodu, zamerala sa na pokožku hlavy a prepracovala sa cez pramene. Keď ho nechala dve až päť minút pred opláchnutím sedieť, povedala, že si okamžite všimla zlepšenie.

“Moje vlasy sa už cítili inak.” Zdalo sa, že má okolo každého prameňa nejaký druh vonkajšieho povlaku alebo tenkú škrupinu, ktorá mi chránila vlasy, keď som ich cez ne prechádzal , “napísal Lardin. “Zvyčajne sa mi lámu vlasy, keď si cez vlasy pracujem so svojou detanglingovou kefkou.” Ale tentoraz mi vlasy držali svoje. “

Zašla tak ďaleko, že poďakovala „ryžovým bohom“ za obnovenie jej prameňov.

Blogerka, ktorá stojí za Curly Cailín, upravuje túto metódu tak, že jej namiesto namočenia varí ryžu. V takom prípade sa voda väčšinou vstrebáva do zŕn, a preto ich prešľahá cez sitko na krémovejšiu pastu. Akonáhle je ochladený, zmieša s ním kúsok svojho obľúbeného hĺbkového kondicionéra, aby bol extra zvlhčujúci, nanesie ho na svoje pramene a nechá ho pôsobiť kúzlom na jej zámkoch 30 minút až hodinu pred zmytím. Porovnáva výsledky s kozmetickým obľúbeným Olaplexom č. 3 ( kúpite v Sephore, 28 dolárov ) – ale za oveľa prijateľnejšiu cenu.

Výsledky sa samozrejme budú líšiť podľa vašich vlastných prameňov, ale nájsť metódu s ryžovou vodou, ktorá vám vyhovuje, by mohol byť svätý grál, v ktorý ste dúfali, že vám zachráni vlasy!

Ryžová voda na pokožku

Ak tieto výhody pre vaše vlasy nie sú dostatočné na to, aby vás presvedčili, že chcete ušetriť ryžovú vodu z odtoku, mali by ste zvážiť výhody pre vašu pokožku. Štúdia z roku 2018 vyžiadal antioxidačné vlastnosti nájdené v kvapaline môže vrátiť ručičky času, pokiaľ ide o jemných rýh, vrások a poškodenia slnkom. V skutočnosti, vedci povedal, že práve toľko antioxidačné moci ako výrobky vitamínu C bohatých . Ďalšia štúdia z roku 2013 vysvetlila, že voda z fermentovanej ryže obsahuje kolagén, ktorý tiež môže upokojiť a predchádzať vzniku vrások .

Výskum z roku 2002 tiež zistil, že ryžová voda pomohla účastníkom s ekzémom napraviť poškodenie pokožky používaním výrobkov, ktoré obsahujú škodlivé sírany. Ich výsledky ukázali 20-percentné zlepšenie ich liečebného procesu.

Môžete to vyskúšať sami tak, že si pripravíte rovnakú fermentovanú ryžovú vodu na vlasy – ryžu dvakrát prepláchnete, prepasírujete a druhé kolo vody necháte pri izbovej teplote asi 12 až 24 hodín a medzi použitiami ich budete chladiť až po dobu týždeň.

Potom ho naneste na pokožku pomocou vatovej podložky (alebo podľa toho, čo uprednostňujete). Pokožku nechajte pôsobiť asi pol hodiny a potom ju opláchnite. Každý je však iný, takže ho vyskúšajte otestovať na malom kúsku pokožky a potom si ho rozotrite po celej tvári.

Ryžová voda na čistenie

Okrem kozmetických výhod ryžovej vody kórejská blogerka o potravinách JinJoo tvrdí, že ryžová voda môže pomôcť aj v domácnosti. „Na účely čistenia sa ryžová voda stáva prírodným čističom koloidných micel, a preto v podstate funguje ako čistiaci roztok bez chemikálií, ale s prídavkom vitamínov a lipidov,“ vysvetľuje. Zdá sa, že nie je potrebné nechať vodu kysnúť na tieto účely, stačí ju uchovať z druhého alebo tretieho kola plákania a začať čistiť.

Spoločnosť JinJoo odporúča pridať vodu do rozprašovača a použiť ju na utretie zrkadiel a okien bez otravných pruhov. Hovorí, že to skvele funguje aj pri odstraňovaní pretrvávajúcich pachov jedál z plastových nádob . Nechajte ho stáť asi pol hodiny alebo dlhšie a mali by ste si všimnúť, že všetky nepríjemné arómy ustupujú. (Pravdepodobne to už potom nebudete chcieť použiť na vlasy alebo pokožku. Keď však vezmeme do úvahy, že nasiaklo to, čo tento zápach zapríčinilo, najskôr.)

A hoci to nesúvisí s čistením, spoločnosť JinJoo navrhuje používať ryžovú vodu na hydratáciu rastlín. Pripisuje kredit svojmu „priateľovi so zeleným palcom“, ktorý ho používa so svojou zeleninovou záhradou. Všetky živiny, ktoré dúfame, že vsiaknu do našich vlasov a pokožky, im môžu pomôcť tiež rásť!

Teraz máte veľa dôvodov, aby ste si to dvakrát rozmysleli a potom odhodili ryžovú vodu do odpadu.

Píšeme o produktoch, o ktorých si myslíme, že sa našim čitateľom budú páčiť. Ak ich kúpite, získame malý podiel na výnosoch od dodávateľa.