10 tipov a návodov na čistenie domu, za ktoré sme v roku 2020 vďační

Ak bolo vaším novoročným predsavzatím do roku 2020 učiť sa nové veci, súčasťou toho určite malo byť aj učenie praktickejších a účinnejších spôsobov upratovania domu! Tento rok sme sa v spoločnosti Simply Maid naučili a zdieľali s našimi čitateľmi mnoho úžasných tipov a sprievodcov na čistenie domu, aby sme im pomohli udržiavať nedotknutý domov po celý rok. Od čistenia týchto bežne prehliadaných miest až po dezinfekciu vášho domova počas programu COVID-19; venovali sme sa širokému spektru tém upratovania, z ktorých bude mať prospech každý, kto chce vo svojich domovoch dosiahnuť požadovanú úroveň čistoty a poriadku.

Takže v duchu ďakovali a ukazuje vďačnosť počas sviatočného obdobia, tu je kompiláciou Simply Maid , s 10 najlepších čistiacich tipy / vodítka Sme vďační za v roku 2020! 

1. Najlepší prístup k čisteniu garáže

Táto susedná miestnosť vášho domu je často zanedbávaná a slúži ako odkladací priestor na odloženie majetku náhodným spôsobom. Aj keď to tak nie je, čistenie a organizácia vašej garáže je ohromujúcou myšlienkou, keď nemáte na mysli pevný plán. Všetko je to skutočne o systematickom prístupe a riešení každej úlohy rovnakým spôsobom. 

Tu je niekoľko kľúčových tipov z nášho sprievodcu čistením garáží, ktoré vám pomôžu efektívne vykonať prácu.

Vyprázdnite garáž

Pre hlbšie čisté a organizovanejšie miesto pomáha vykonať všetok obsah garáže a preniesť ich do širokého priestoru, kde bude ľahšie triedenie hromád.

Používajte úložné boxy / kontajnery pre lepšiu organizáciu

Všetko, čo sa zmestí do škatule alebo kontajnera, by malo byť uložené v jednom! Toto je najlepší spôsob, ako usporiadať svoju garáž a zabrániť strate alebo umiestneniu vecí.

Deep Clean While Empty

Ak vám nič nebude stáť v ceste, môžete vyčistiť priestor zhora nadol efektívnejšie a dôkladnejšie.

2. Ako usporiadať preplnenú špajzu

To, čo začína ako organizovaná skriňa alebo skriňa, zvyčajne končí v úplnom chaose, keď sa začne tlačiť. Aj pri veľkých špajzách s dostatkom úložného priestoru vedie nedostatok organizácie k skutočne chaotickému priestoru, ktorý môže byť frustrujúci na pohľad alebo použitie. Našťastie je usporiadanie vašej špajze bez ohľadu na veľkosť oveľa jednoduchšie, ako si myslíte.

Tu sú najdôležitejšie tipy, na ktoré treba pamätať pri upratovaní a organizovaní vašej špajze.

Kategorizovať položky

Celý obsah musí byť kategorizovaný podľa typu alebo použitia. Napríklad predmety na pečenie môžu byť uložené na jednej poličke, konzervované jedlá na druhej a pod.

Organizujte s pomocnými látkami na uskladnenie

Kontajnery, veľké fľaše, podnosy a ďalšie pomôcky na skladovanie sú skvelé prostriedky na udržanie prehľadného usporiadania obsahu špajze.

Použite štítky

Žiadna špajza nie je úplná bez štítkov! Môžete však ísť ešte o krok ďalej a použiť farebné kódy na ľahkú identifikáciu rôznych kategórií potravín.

3. Domáca sterilizácia COVID-19

Toto bol zďaleka najdôležitejší sprievodca domácim upratovaním, ktorý sme dali dohromady v roku 2020. Aj keď náš sprievodca dezinfekciou vášho domova počas COVID-19 bol zverejnený v marci, do dnešného dňa sa koronavírusom naďalej darí v mnohých krajinách po celom svete. Aj keď sa situácia v Sydney a v celej Austrálii výrazne zlepšila, nemalo by sa devalvovať dôležitosť toho, aby bol váš dom stále čistý a sterilný.  

Ak chcete pokračovať v tejto ceste preventívnych opatrení, ktoré udržujú vírusy na uzde, je potrebné urobiť niekoľko vecí.

Sterilizujte často dotknuté oblasti

Baktérie sa tak často šíria dotykom s povrchmi plaziacimi sa baktériami. U vás doma sú definované ako oblasti s vysokým dotykom, ktoré je potrebné pravidelne dezinfikovať, vrátane kľučiek / kľučiek dverí, spínačov a ručných predmetov.

Denne upratujte svoju kúpeľňu a kuchyňu

Úroveň hygieny vašich kúpeľní a kuchyne nesmie byť nikdy ohrozená. Z tohto dôvodu sa odporúča denné upratovanie, aby boli tieto miestnosti čisté a hygienické.

Čalúnenie perte častejšie

Posteľné plachty a obliečky na vankúše by sa mali prať každý druhý týždeň a raz za týždeň, ak je člen domácnosti chorý. Ostatné poťahy pre domácnosť, ako sú záclony a poťahy na vankúše, je potrebné umývať a vymieňať najmenej dvakrát mesačne.

4. Kedy čistiť teplou / studenou vodou

Často vidíte sprievodcov čistením, ktorí odporúčajú použitie horúcej, studenej alebo teplej vody; ale pýtali ste sa prečo? Existuje niekoľko dôvodov; pre priemerného človeka sa predpokladá, že sa to navrhuje pre efektívnejšie výsledky čistenia a nič viac. Aj keď sa to často stáva, niekedy môže byť teplota vody škodlivá pre povrch / materiál / predmet, ktorý čistíte. Znalosť správnej teploty vody pri čistení je preto rozhodujúca pre bezpečný a efektívny konečný výsledok.

Tu je rýchly pohľad na to, kedy a čo čistiť teplou / studenou vodou.

Horúca voda

 • Pokrmy
 • Povrchy kúpeľne a kuchyne
 • Väčšina druhov podláh
 • Spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele

Studená voda

 • Väčšina druhov látok
 • Drevené podlahy
 • Škvrny na čistenie miesta
 • Umývanie okien

5. Ako vyčistiť a usporiadať podkrovie

Podkrovie je často najprašnejšou a najneorganizovanejšou miestnosťou domu, pretože väčšina majiteľov domov chodí iba hore a pridáva do priestoru viac vecí! To vedie k hromadeniu neporiadku, ktorý naopak zhromažďuje prach a zanecháva celé miesto vyzerajúce ako neporiadok. Zatiaľ čo čistenie podkrovia nemá byť jednorazovou vecou, ​​urobením poriadku a dôkladným vyčistením priestoru bude rutinné čistenie podkrovia oveľa jednoduchšie a rýchlejšie. 

Ak premýšľate, ako to urobiť, tu sú najdôležitejšie tipy, ktoré by ste mali mať na pamäti pri čistení a organizácii podkrovia : 

 • Vyčistite veľký priestor na triedenie položiek
 • Majte krabice a skladovacie nádoby po ruke; zvážte, ako sa zbaviť predmetov, ktoré už nepotrebujete, a zabaliť ich do tašky
 • Čistite zhora nadol
 • Skontrolujte steny a strop, či nie sú poškodené vlhkosťou a či nie sú plesne
 • Reorganizujte priestor, aby ste maximalizovali pohodlie pri vyhľadávaní často používaných položiek

6. Čistenie a dezinfekcia detských hračiek

Každý vie, že je dôležité udržiavať hygienické hračky pre deti, ale nie každý si uvedomuje správne metódy čistenia, ktoré sú potrebné na bezpečnú sterilizáciu. Ak nebudete mať správne informácie k dispozícii, riskujete, že vaše deti ochorejú v dôsledku nesprávneho čistenia, ktoré buď zanecháva hračky stále (stále) choroboplodné, alebo ešte horšie, že po hračkách budú stopy po čističi, ktoré sú deťom škodlivé. Pri čistení a dezinfekcii hračiek vašich detí je preto použitie netoxických čistiacich prostriedkov nevyhnutnosťou .

Pri čistení rôznych druhov detských hračiek nezabudnite na niekoľko zásadných informácií.

Plnené hračky

Väčšinu plyšových hračiek je možné prať v práčke. Predtým je však potrebné skontrolovať pokyny na umývanie na ich štítkoch. Pri umývaní v práčke je tiež vhodné vložiť plyšové hračky do vrecka na bielizeň. 

Gumené / plastové hračky

Plastové a gumové hračky je možné umývať ručne pomocou mydla a vody pre deti. Vodu umývajte vlažnou vodou aj v umývačke riadu. Ak sa ich rozhodnete vyčistiť ručne, nezabudnite každú hračku potom otrieť dezinfekčným prostriedkom bezpečným pre deti.

Elektronické hračky

Pretože sa nedajú prať, budete musieť elektronické hračky utrieť vlhkou handričkou a škvrny vyčistiť jemným mydlovým roztokom. Na záver ich utrite dezinfekčným obrúskom.

7. Ako čistiť a sterilizovať domácu telocvičňu a vybavenie

Počas karantény veľa ľudí využilo svoj voľný čas na sústredenie sa na svoje zdravie a kondíciu. To viedlo k nákupu cvičebného vybavenia na zriadenie vlastnej domácej telocvične, ktorá sa už teraz môže alebo nemusí stále používať! Napriek tomu si veľa ľudí nevenuje čas čisteniu a dezinfekcii svojej domácej posilňovne a vybavenia, čo je z dôvodu prítomnosti mikróbov a baktérií nanajvýš dôležité.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu efektívne dokončiť prácu:

 • Najskôr vyčistite povrchy / zariadenie a potom vykonajte sanitáciu 
 • Venujte pozornosť oblastiam / predmetom, ktoré často držia alebo sa ich dotýkajú ruky
 • Vyčistite a vydezinfikujte všetko, čo narazí na pot 
 • Nevynechávajte zrkadlá, police, stoličky / stoličky atď
 • Pravidelne si perte telocvičňu a topánky

8. Čistenie miest „mimo zraku, mimo mysle“

Všetci sme vinní, že sme to urobili; zanedbávať tie miesta, ktoré hromadia veľa prachu a špiny, ale nikto ich nikdy nevidí. Tento rok sme sa dozvedeli, že sa to musí zmeniť! Ak chceme zachovať zdravú kvalitu vnútorného vzduchu a nedotknutý domov, musia sa ťažko dostupné miesta pravidelne čistiť . Našťastie spoločnosť Simply Maid pokryla všetky tie špinavé, neviditeľné miesta, ktoré sú často ignorované, a vysvetlila najlepší spôsob, ako ich vyčistiť. 

Tu uvádzame niektoré často zanedbávané oblasti / povrchy sprievodcu, ktoré si pri čistení vyžadujú vašu pozornosť:

 • Skrinky
 • Za WC
 • Pod umývadlami
 • Filter do umývačky riadu
 • Výlisky a soklové lišty
 • Okenné koľaje
 • Stropné ventilátory a svietidlá
 • Cievky chladničky

9. Veci, o ktorých ste nevedeli, že ich môžete vyčistiť pomocou sódy bikarbóny

Ak ste vedeli, že sóda bikarbóna má čistiace vlastnosti, ale neboli ste si istí, čo a ako sa používa pri upratovaní v domácnosti, nie ste sami! Majitelia domov už roky používajú túto prísadu veľmi zásadným spôsobom na čistenie určitých oblastí vo svojom dome. Sme tu však preto, aby sme vám priblížili všetky veci, ktoré môžete vyčistiť pomocou sódy bikarbóny, aby ste dosiahli 100% efektívne výsledky!

Zoznámte sa s týmto krátkym zoznamom vecí, ktoré môžete vyčistiť pomocou sódy bikarbóny a ďalších domácich prísad:

 • Pulty do kuchyne a kúpeľne
 • ZÁCHODOVÁ misa
 • Spálené hrnce a panvice
 • Spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele
 • Odstráňte škvrny od steny
 • Vyčistite a osviežte čalúnenie
 • Deodorantujte topánky / tašky na telo
 • Rozžiarte bielizeň
 • Rozjasnite šperky zo striebra

10. Tipy na čistenie ako príprava na dovolenku

Zavŕšením 10 tipov a sprievodcov, za ktoré sme v roku 2020 vďační, je náš komplexný Sprievodca čistením na prázdniny, ktorý pripraví váš domov na sviatočné obdobie! Často sa necháme dohnať prácou a inými povinnosťami a na poslednú chvíľu sa trápime, aby sme sa pripravili na sviatky. Tento rok sa bude líšiť vďaka kľúčovým informáciám zdieľaným v tejto príručke ! 

Tu je niekoľko príkladov stiahnutia z článku, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše prázdninové ciele čistenia.

Vyriešte neporiadok každý deň

V dňoch / týždňoch pred sviatkami je dôležité zostať na vrchole neporiadku v domácnosti riešením problému každý deň. Toto vám umožní venovať sa úlohe minimálne času a napriek tomu zabezpečí, že bude o ňu postarané, pretože slávnosti budú nablízku.

Dajte si vyčistiť chladničku

Nikdy nechcete, aby vo vašej chladničke boli zhnité jedlá, zvlášť nie počas sviatkov, keď je v obchode veľa lahodných zvyškov! Vyhraďte si sobotné popoludnie na vyčistenie a usporiadanie chladničky včas na sviatočné obdobie.

Vyčistite stenu + stropy

Keď sú steny a stropy zapadnuté prachom, nikto nechce dávať ozdoby. Našťastie všetko, čo k tomu potrebujete, je metla s dlhými rukami a asi 5 – 10 minút na izbu.

Čalúnený nábytok hlboko čistý

Hostia a členovia rodiny, ktorí sú počas sviatkov na návšteve (alebo aj inak), určite budete chcieť, aby váš čalúnený nábytok vyzeral a voňal sviežo. Toho je možné dosiahnuť hĺbkovým vyčistením gauča, pohoviek, stoličiek, pohoviek atď.

Keď sa blížime k sviatkom a blíži sa koniec roku 2020, je za čo ďakovať. My, tím spoločnosti Simply Maid , sme vďační za všetkých našich nových aj starých klientov, ktorí nám dôverovali a umožnili našim upratovacím tímom ich príbytky; a za všetky nové tipy a návody na čistenie, ktoré sme mohli použiť, aby sme uľahčili život a zaistili čistejšiu domácnosť!