Čo sú to hnedé škvrny, ktoré nie sú pehy, ale nie krtky?

Možno ste si všimli nejaké hnedé vyvýšené výrastky na koži alebo na niektorých vašich starších členov rodiny. Snažte sa nebáť, je veľmi pravdepodobné, že ide o seboroické keratózy. Nikto vám nemôže vyčítať, že neviete, o čom hovoríme – nie je to zrovna horúca téma rozhovorov.

Seboroické keratózy sú bežné

a čo je najdôležitejšie, benígne kožné výrastky . Na prvý pohľad môže zvýšená pokožka vyzerať škodlivo – a ich zhluk môže pôsobiť ešte rušivejšie. Ale podľa definície sú tieto hnedé kožné škvrny nerakovinové kožné výrastky. Akékoľvek neočakávané zmeny pokožky by však mal vždy skontrolovať dermatológ.

Ak máte seboroickú keratózu, určite nie ste sami. Podľa štúdie z roku 2015 má asi 83 miliónov Američanov jeden alebo viac z týchto kožných výrastkov na tvári, krku, hrudníku, ramenách alebo chrbte . Seboroické keratózy sa ale dajú nájsť kdekoľvek na pokožke, okrem dlaní a chodidiel. Pretože veľa ľudí dostane tieto výrastky, keď sú v strednom veku alebo staršie, sú často neformálne známi ako „barnacles starnutia“ alebo „senilné bradavice“. Yeeh!

Seboroické keratózy sú zvyčajne svetlohnedej

hnedej alebo čiernej farby s mierne vyvýšenými plochými povrchmi. Často majú okrúhly alebo oválny tvar a môžu mať drsnú štruktúru, ktorá sa nepodobá bradavici. Je možné, že máte iba jeden z týchto nerakovinových kožných výrastkov, ale väčšina ľudí si vytvorí ich zhluky . Nebuďte prekvapení, ak sa všetky nepodobajú; niektoré výrastky majú tento bradavičnatý povrch, zatiaľ čo iné vyzerajú ako jednoduché kúsky vosku, ktoré boli nalepené na pokožku.

Vedci si nie sú úplne istí, čo spôsobuje seboroické keratózy. Tendencia k ich získaniu sa však podľa Americkej dermatologickej akadémie javí ako dedičná . Aj keď tieto nerakovinové kožné výrastky môžu súvisieť s vystavením slnku, nachádzajú sa tiež na pokožke, ktorá je zvyčajne pokrytá. Je dobré vedieť, že nie sú nákazlivé. Ak sa zdá, že seboroických keratóz pribúda a šíria sa do ďalších oblastí vášho tela, nezabudnite, že s pribúdajúcim vekom sa vám jednoducho môže vyvinúť viac tejto vyvýšenej pokožky.

Ak ste si nechali skontrolovať seboroickú keratózu u dermatológa, ktorý potvrdzuje, že je to benígne a nie rakovinové ochorenie, liečba nie je potrebná. Možno ich však budete chcieť odstrániť, ak budú podráždené alebo začnú krvácať z oblečenia, ktoré sa o ne obtiera, alebo z estetických dôvodov. Našťastie podľa Mayo Clinic existuje niekoľko metód na odstránenie seboroických keratóz .

Jedným z nich je kryochirurgia, ktorá spočíva v zmrazení seboroickej keratózy tekutým dusíkom. Aj keď to môže byť účinné, nie je zaručené, že bude pôsobiť na všetky zvýšené kožné výrastky a môže nakoniec zosvetliť ošetrenú pokožku. Curettage, ďalšia možnosť, zahŕňa škrabanie povrchu kože špeciálnym nástrojom. Ešte ďalšou metódou je elektrokauterizácia, čo znamená horenie elektrickým prúdom. Existuje aj ablácia alebo odparovanie kožných výrastkov laserom.

Ak vám tieto metódy pripadajú trochu intenzívne, FDA nedávno schválila prvé lokálne neinvazívne ošetrenie . Po rokoch takzvaného krému na odstránenie seboroickej keratózy, ktorý prácu nezvládol, máme konečne ESKATA, roztok peroxidu vodíka, ktorý dokáže vyčistiť zvýšené seboroické keratózy bez toho, aby ste zmrazili, prerezali alebo spálili pokožku. Súdiac podľa fotografií pred a po zverejnených spoločnosťou Aclaris Therapeutics, výsledky vyzerajú veľmi sľubne.

Pamätajte: Vždy sa porozprávajte s dôveryhodným lekárom, aby ste zistili, aká liečba seboroickou keratózou je pre vás to pravé. Majte na pamäti, že liečba – bez ohľadu na to, ako efektívna – nevyhnutne nezaručuje „liečbu“ seboroickou keratózou. Aj keď je nepravdepodobné, že by sa kožné výrastky vrátili na rovnaké miesta na tele, môžu sa neskôr objaviť inde, ak ste na ne náchylní.

Nepokúšajte sa odstrániť seboroickú keratózu sami. Akokoľvek môže byť pokus vyskúšať nové trendy v odstraňovaní seboroickej keratózy z domu, odborníci upozorňujú, že existuje riziko infekcie . Bez ohľadu na to, ako legitímne sa domáce ošetrenie môže zdať, je to jedna z vecí, ktoré by ste – doslova – nemali brať do svojich rúk.