Po prvé, pozrime sa na to, čo je cukrovka 2. typu. Pretože inzulín je zodpovedný za uvedenie glukózy (uvoľnenej, keď vaše telo rozkladá sacharidy v čreve) na bunky na palivo, rezistencia na inzulín vedie k nadmernej hladine glukózy v krvi. Táto zvýšená hladina glukózy v krvi vedie k širokej škále zdravotných problémov.
Dobrá správa: Intervencie zamerané na životný štýl zamerané na stravu a cvičenie môžu znížiť hmotnosť a zlepšiť liečbu cukrovky, hovorí MUDr. Brad Bale, spoluautor štúdie Beat the Heart Attack Gene: The Revolutionary Plan to Prevention Heart Disease, Stroke, and Diabetes ( Kúpiť na Amazon, 14,77 dolárov ). Štúdie skutočne ukazujú, že až 98 percent ľudí dokáže prevenciou alebo zvrátením cukrovky 2. typu zmenami životného štýlu.
Aké sú príznaky cukrovky 2. typu?
Ako teda zistíte, či máte cukrovku 2. typu? Pretože počiatočné príznaky cukrovky typu 2 – pretrvávajúci hlad, únava, strata hmotnosti, nadmerný smäd, časté močenie, sucho v ústach a rozmazané videnie – sú bežné a niekedy mierne, často bývajú pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bez povšimnutia a nehlásené.
To naznačuje, že skutočný dopad choroby nie je známy: Podľa CDC má toto ochorenie v skutočnosti 7,3 milióna dospelých, ale nevedia o ňom. Postupom ochorenia sa začínajú objavovať dramatickejšie príznaky, ktoré si vyžadujú urgentnejšie lekárske ošetrenie.
Kto je vystavený riziku cukrovky 2. typu?
Vedci úplne nerozumejú tomu, prečo u niektorých ľudí vzniká cukrovka 2. typu a u iných nie, vedia však, že niektoré faktory môžu spôsobiť, že budete náchylnejší na daný stav.
Jeden kľúčový rizikový faktor: mať prediabetes, stav, ktorý postihuje ďalších 88 miliónov Američanov. U prediabetes, ktorý často vedie k cukrovke typu 2, je hladina cukru v krvi iba mierne zvýšená a nemusí spôsobovať žiadne príznaky.
Nadváha, vek nad 45 rokov alebo choroby srdca a krvných ciev, vysoký krvný tlak, nízky HDL („dobrý“) cholesterol alebo vysoké triglyceridy tiež zvyšujú riziko vzniku cukrovky, rovnako ako fajčenie, stres, malé alebo žiadne cvičenie, príliš veľa alebo príliš málo spať a mať rodinnú anamnézu stavu.
Svoju úlohu tu zohráva aj etnikum. Podľa CDC je riziko
cukrovky u černochov o 77 percent vyššie ako u nehispánskych belochov. Výskumná pracovníčka v oblasti cukrovky Judith Simcox, PhD, odborná asistentka biochémie na University of Wisconsin-Madison, poznamenáva: „Ak sa pozriete na afroamerickú populáciu s diabetom 2. typu, zdá sa, že existuje oveľa viac nediagnostikovania a čo pravdepodobne vedie k niektorým výzvam súvisiacim s rozdielmi v zdraví a prečo neexistuje rovnaká úroveň preventívnej starostlivosti. “
typu, tvrdí doktor Bale. Nespočetné množstvo štúdií ukazuje, že cvičenie nielenže nezabráni vzniku cukrovky , ale môže ju tiež pomôcť zvrátiť.
Ako získate diagnózu cukrovky typu 2?
Ak pociťujete nadmerný hlad, únavu, zvýšený smäd alebo ďalšie z týchto nejasných príznakov, je dobré sa opýtať svojho lekára, či nemáte cukrovku, pretože ak nebude liečený, môže mať vážne zdravotné následky. Cukrovka zhoršuje schopnosť obličiek filtrovať nečistoty z krvi a vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť vaše oči a spôsobiť slepotu. Poškodenie nervov spôsobené týmto stavom môže viesť k znecitliveniu, vzniku zažívacích problémov a zníženiu sexuálnej odpovede.
A čo viac, u pacientov s cukrovkou je až päťkrát vyššia pravdepodobnosť, že ochorejú na srdce alebo dostanú mozgovú príhodu. Čítajte teda ďalej a dozviete sa, ako zistiť, či máte cukrovku 2. typu.
Ako zistiť, či máte cukrovku
Váš lekár určí, či máte cukrovku, jeden z troch testov.
- A1C, ktorý predstavuje priemernú hladinu glukózy v krvi za predchádzajúce tri mesiace. Normálna hladina cukru v krvi je pod 5,7 percenta a výsledok medzi 5,7 a 6,4 percentami sa považuje za prediabetes.
- Test glukózy v plazme nalačno, ktorý meria vašu hladinu cukru v krvi na prázdny žalúdok. Hladina cukru v krvi nalačno 99 miligramov na deciliter alebo nižšia je normálna, 100 až 125 miligramov na deciliter naznačuje, že máte prediabetes, a 126 miligramov na deciliter alebo vyššie znamená, že máte cukrovku.
- Orálny test glukózovej tolerancie kontroluje hladinu glukózy v krvi pred a dve hodiny po konzumácii sladkého nápoja, aby sa zistilo, ako s ním vaše telo zaobchádza. Hladina cukru v krvi 140 miligramov na deciliter alebo nižšia sa považuje za normálnu, 140 až 199 miligramov na deciliter naznačuje, že máte prediabetes, a 200 miligramov na deciliter alebo vyššie znamená, že máte cukrovku.
Váš lekár s vami prediskutuje výsledky každého z týchto testov a pomôže vám určiť ďalšie kroky.
Je možné vyliečiť cukrovku?
“Pri prediabetes je typické, že ak podniknete kroky, ako je zmena stravovania a pridanie pohybu, môžete zabrániť úplnému cukrovke,” hovorí Simcox. A dokonca aj úplná cukrovka sa dá liečiť a dokonca zvrátiť vykonaním miernych zmien životného štýlu.
Zmeňte svoj tanier: Zníženie kalórií, zníženie rafinovaných sacharidov (najmä sladkostí), viac vlákniny a pridanie zeleniny a ovocia do vašej stravy môže dramaticky zlepšiť vaše zdravie.
Nezabudnite zahrnúť ovocie, hovorí doktor Bale.” V ponuke sú aj pochúťky. To môže mať silné účinky, informovali vyšetrovatelia v časopise BMJ , ktorí zistili, že ľudia, ktorí si pravidelne doprajú čokoládu, znižujú riziko vzniku cukrovky o 31 percent.
Urobte si čas na pohyb: Dlhodobé výhody cvičenia pre zdravie krvi a inzulínu sú nespochybniteľné, takže stláčanie fyzickej aktivity je kľúčové – ale trochu môže trvať ešte dlho. V 10-ročnej vládnej štúdii účastníci, ktorí cvičili 30 minút denne v kombinácii so zdravou stravou, znížili riziko vzniku cukrovky o 58 percent.
Upravte prebytočné kilogramy: Udržiavanie zdravej hmotnosti vám dáva väčšiu kontrolu nad hladinou cukru v krvi a môže pomôcť znížiť množstvo liekov potrebných na zvládnutie choroby. A nemusíte stratiť veľa! V štúdii na univerzite v Cambridge vo Veľkej Británii vedci zistili, že ľudia s cukrovkou, ktorí znížili svoju váhu iba o 10 percent počas piatich rokov, majú viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť zvrátenia stavu ako tí, ktorí neschudli.
Táto malá strata hmotnosti navyše zníži riziko ďalších komplikácií, ako je vysoký krvný tlak, vysoký LDL („zlý“) cholesterol a poškodenie tepien, ktoré môžu viesť k mŕtvici alebo srdcovým
chorobám.
Aký je najlepší liek na cukrovku?
Aj keď samotná strava a pohyb stačia na to, aby pomohli niektorým ľuďom s cukrovkou 2. typu dosiahnuť cieľovú hladinu cukru v krvi, mnohí tiež potrebujú lieky alebo inzulínovú terapiu na účinné zvládnutie choroby.
Ktoré lieky na cukrovku sú pre vás najlepšie, závisí od mnohých faktorov, vrátane hladiny cukru v krvi a ďalších zdravotných stavov, ktoré máte. Metformín na predpis je zvyčajne prvým liekom používaným na liečbu cukrovky 2. typu. Účinkuje tak, že znižuje produkciu glukózy v pečeni a zvyšuje citlivosť na inzulín, aby vaše telo využívalo hormón efektívnejšie. Váš lekár vám však môže odporučiť aj kombináciu liekov z rôznych tried, ktoré vám pomôžu kontrolovať hladinu cukru v krvi niekoľkými rôznymi spôsobmi.