Ako usporiadať svoju špajzu … Veľkú alebo Malú!

Príprava jedla, varenie a pečenie sa stanú príjemnejšími a efektívnejšími úlohami, keď je vo vašej kuchynskej špajzi poriadok. Nehovoriac o tom, že každý miluje farebne odlíšenú organizovanú špajzu s jednotnými odkladacími nádobami / nádobami a podnosmi, že?

Samozrejme, je dôležité si uvedomiť, že organizácia tohto priestoru je len polovica úlohy; druhá bytosť ju skutočne udržuje. Ďalej existujú rôzne typy špajz, ako sú vstavané police, otvorené špajze, dvojdverové skrinky, voľne stojace skrinky a ďalšie. 

Bez ohľadu na to, kde tieto suché potraviny a prísady skladujete, princíp organizovania zostáva rovnaký; nemôžete ich mať všetky zmiešané a náhodne uložené – iba ak by ste chceli strácať čas hľadaním niečoho konkrétneho alebo nechať vypadnúť veci po otvorení dverí špajze.

Z toho vyplýva, že existuje veľa tipov, ako udržiavať organizovanú špajzu, a v tomto článku spojíme tie najlepšie, aby sme vám pomohli vytvoriť z vášho skutočne dobre usporiadaného priestoru!

1. Kategorizujte potravinové položky

Nemôžete usporadúvať potraviny v komore bez toho, aby ste ich najskôr kategorizovali. Ak to chcete urobiť, pomôže vám zaradiť do zoznamu všetkých potravín vo vašej komore ich príslušnú kategóriu; takto získate predstavu o tom, koľko miesta alebo počtu políc / podnosov budete v špajzi potrebovať na uskladnenie každej kategórie vecí.

Aj keď je každá špajza iná a musí sa kategorizovať podľa druhov jedál, ktoré obsahuje, nižšie uvedený zoznam vám pomôže pri zisťovaní, ako môžete svoje špajzy najlepšie kategorizovať :

 • Korenie a korenie
 • Práškové korenie
 • Výrobky na pečenie
 • Konzervy
 • Ryža a zrná
 • Šošovica
 • Každodenné prísady na varenie
 • Ocot, jablčný mušt, olej na varenie
 • Proteínové prášky
 • Orechy
 • Balené potraviny – instantné rezance, cestoviny, špagety atď
 • Sušienky a sušienky
 • Občerstvenie 
 • Polievkové kocky / balíčky

V závislosti od veľkosti vašej špajze alebo dostupného priestoru na umiestnenie týchto predmetov môžu byť niektoré kategórie uložené spoločne v rovnakom úložnom koši / tácke.

2. Nakúpte príslušné veľkosti úložných kontajnerov, dóz a fliaš

Veľkosti a typy použitých skladovacích pohárov a fliaš budú opäť závisieť od toho, aké potraviny máte v komore, od počtu potravín, ktoré je možné do týchto skladovacích pomôcok preniesť, a od veľkosti komory. Ak si nie ste istí, čo potrebujete, najlepším spôsobom, ako to zistiť, je zoradenie a kategorizácia vašich špajzových predmetov na kuchynskej linke. Ďalej si predstavte, do čoho by sa mohli hodiť, a následne, ako sa nádoby / dózy zmestia do špajze. 

Ak máte správnu predstavu o tom, čo potrebujete, nezabudnite na nasledujúce tipy, keď hľadáte pomocné skladovacie pomôcky:

 • Držte sa témy z hľadiska materiálu (plast, kov, sklo atď.), Štýlu a vzoru
 • Zachovajte proporcie pre jednotný vzhľad; tj. vyberte si 2-3 rôzne veľkosti 
 • Vyberte si fľaše a nádoby, ktoré sú bezpečné, ale ľahko sa otvárajú pre rýchly prístup
 • Vždy sa uprednostňuje transparentné uskladnenie, aby sa položky rýchlejšie našli a / alebo aby sa dalo skontrolovať, ktoré potraviny je potrebné znovu naskladniť
 • Poznačte si počet potravín, ktoré presuniete do týchto skladovacích nádob, a označte si približnú požadovanú veľkosť

Zmyslom nákupu týchto úložných pohárov a nádob je udržať veci v špajzi, aby ste zaistili prehľadný a jednotný vzhľad celého priestoru.

3. Používajte organizačné pomôcky – koše, zásobníky a odkladacie koše

Nie všetko vo vašej komore sa dá preniesť do niečoho iného; budú určité balené potraviny a konzervované predmety, ktoré je potrebné skladovať tak, ako sú, a preto musia byť efektívne organizované. To je presne to, na čo sa používajú organizačné pomôcky, ako sú podnosy, koše a koše, pretože pomáhajú oddeliť rôzne kategórie potravín vo vašej komore. Aj keď väčšinu balených ingrediencií a konzervovaných potravín možno usporiadať na rôznych poličkách alebo na oboch koncoch police, použitie týchto odkladacích predmetov v komore podporuje lepšiu organizáciu a udržiava ich jednotný vzhľad. Mali by ste tiež zvážiť inštaláciu regálov na vnútorných stranách dverí pre väčšie skladovanie; môžu sa do nich umiestniť fľaše s korením a malé potraviny.

Pri nákupe podnosov, košov a košov je vhodné držať sa jednej témy a tiež ich zladiť s témou a farbou fliaš / dóz, ktoré sa používajú na skladovanie surovín a jedál. Toto je tiež vaša šanca získať kreativitu a zvoliť kontrastné farby alebo ich kombinovať pre zábavnejšiu komoru! 

4. Vyprázdnite špajzu do skladovacích kontajnerov> Usporiadajte s organizačnými pomôckami

Pred usporiadaním špajze sa uistite, či sa prenosné potraviny zmestia do zakúpených nádob, fliaš a dóz. Pritom pochopíte, či máte viac úložného priestoru alebo si potrebujete dokúpiť niekoľko ďalších vecí. Ďalšou vecou, ​​ktorú musíte urobiť, je prísť na to, ako najlepšie využiť svoje organizačné pomôcky z hľadiska pohodlia, úhľadnosti a poriadku. 

Okrem toho budete musieť zabezpečiť, aby sa všetko zmestilo do špajze bez toho, aby ste vyzerali preplnene alebo preplnene. Môže chvíľu trvať, kým budete môcť svoju špajzu usporiadať efektívne; ak to však urobíte, bude organizácia vašej kuchyne oveľa jednoduchšia! 

5. Používajte štítky a farebné kódy

Riešenie dva v jednom pre ďalšiu organizáciu vašej kuchynskej komory vyžaduje použitie farebne označených štítkov. Tieto žiarivé štítky dodajú priestoru farebnosť a zjednodušia proces lokalizácie a ukladania predmetov. Napríklad, ak máte v jednom koši / tácke uložené dve alebo viac kategórií potravín, použitie farebných kódov vám pomôže zistiť, kde je konkrétny produkt rýchlejší, na rozdiel od prečítania štítku (aj keď názov kategórie) bude uvedený na štítku). 

Spočiatku vám a ostatným členom domácnosti bude chvíľu trvať, kým si zapamätajú, ktoré farby predstavujú konkrétne kategórie potravín, ale po chvíli si zamilujete pohodlnosť vytiahnutia farebne označenej pomôcky na uskladnenie, aby ste našli presne to, čo hľadáte! 

Bez ohľadu na to, akú špajzu máte, či už veľkú alebo malú, najlepší spôsob, ako si ju efektívne usporiadať, je použitie všetkých vyššie uvedených tipov v kombinácii!