Ako udržiavať domácnosť v čistote pomocou rušného plánu

Všetci milujeme pekný čistý domov, ale v dnešnej dobe môže byť ťažké vyvážiť všetko, čo je v našich životoch, a vyčistiť dom. Nájsť čas na upratovanie, keď máte plný harmonogram, sa môže javiť ako nemožné a je ľahké nechať veci premôcť, kým sa nebudete cítiť ako obrovská hora práce. Toto však nemusí byť vaša realita! Pomocou nižšie uvedených tipov môžete udržiavať svoj domov čistý, aj keď máte nabitý program, ktorý to zdanlivo znemožňuje. Čítajte ďalej a dozviete sa ako.

Uprednostnite 

Prvým krokom k udržaniu vášho domu v čistote, aj keď ste veľmi zaneprázdnení, je prísť na to, čo je potrebné urobiť, na rozdiel od toho, čo by ste chceli urobiť, a uprednostniť tieto potreby. Týmto spôsobom, ak vám dôjde čas, viete, že ste dosiahli aspoň to, čo bolo treba vyčistiť. Samozrejme, ak máte viac času, ako ste si mysleli, môžete ho použiť na zvládnutie ďalších domácich prác, ktoré ste na chvíľu nechali čakať.

Stanovenie priorít je obrovské, pokiaľ ide o splnenie akejkoľvek úlohy. Preto profesionálne čistiace spoločnosti používajú kontrolný zoznam čistenia na uprednostnenie všetkých hlavných miest. Napríklad Maids 2 Match , populárna upratovacia spoločnosť v Dallase, dáva zmysel žiadať od klientov prioritný kontrolný zoznam skôr, ako začnú. To je obzvlášť užitočné, ak si najímate upratovačku na hodinu.

Rovnaká myšlienka stanovenia priorít platí aj vtedy, keď upratujete aj vy.

Rozdeľte si úlohy na každodenné návyky a týždenné práce

Ďalším krokom je identifikácia niektorých upratovacích úloh, ktoré by sa mali stať každodennými návykmi, ako napríklad ustielanie postele, vyberanie neporiadku, umývanie riadu (alebo aspoň ich vkladanie do umývačky riadu) a precvičovanie týchto vecí každý deň. Budete mať dokonalú sériu na dokončenie všetkých týchto úloh každý deň? Pravdepodobne nie, ale každodenné precvičovanie týchto vecí spôsobí, že sa z toho stane druhá prirodzenosť, a váš domov bude stále uprataný.

Potom si určite nejaké práce, ktoré by ste mali robiť každý týždeň, ako je čistenie kúpeľne, vysávanie, stieranie podláh a umývanie plachiet a uterákov. Kľúčom NIE JE TO robiť všetky tieto veci v jeden deň. Priraďte každému z nich deň v týždni a v ten deň ho absolvujte čo najrýchlejšie. Keď rozdelíte domáce práce na denné, týždenné a mesačné úlohy , spravujú sa oveľa ľahšie.

Odložte veci hneď, ako ich použijete

Keď ste zaneprázdnení, je ľahké nechať veci ležať okolo domu, ale neskôr vám to spôsobí viac neporiadku. Ak veci odložíte v okamihu, keď s nimi skončíte, napríklad topánky a kabát, keď vstúpite do domu, alebo obilninový box po raňajkách, váš priestor zostane menej preplnený a o ďalšiu úlohu budete mať neskôr.

Upratujte častejšie

Ten znie neintuitívne, pretože ste už zaneprázdnení, ale čím častejšie upratujete, tým ľahšie sa vaše miesto udržiava čisté. Môžete toho veľa dokázať len tým, že budete robiť malé časté úlohy, aby ste zabránili hromadeniu nečistôt a špiny. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je udržiavať ľahko prístupné dezinfekčné utierky a utierať povrchy každý deň alebo každý druhý deň – znie to ako oveľa viac práce, ale tieto úlohy vám trvajú iba 30 sekúnd, ak ich robíte často. Ak necháte nečistoty nahromadiť, budete sa pozerať na oveľa ťažšiu a časovo náročnejšiu prácu.

Micro Clean, keď môžete

Po častejšom čistení by ste sa čudovali, čo môžete dosiahnuť, keď sa ocitnete s malým vreckom neočakávaného času. Máte päť minút, kým počkáte, kým sa vaše deti oblečú? Zametajte kuchyňu. Ešte päť minút, kým je večera v rúre? Vyložte umývačku riadu. Jeden z našich obľúbených: skladanie bielizne pri sledovaní Netflixu. Za chvíľu budete mať čistý priestor!

Vyzuj sa

Topánky sú špinavé. V skutočnosti sú jedným z najbežnejších spôsobov šírenia nečistôt po celom dome. Ak si zvyknete obúvať topánky už pri dverách, obmedzíte množstvo nečistôt v domácnosti a čistenie sa tak stane oveľa jednoduchšie.

Čistiaci materiál majte vždy po ruke

Ak máte v každej z miestností, ktoré vyžadujú najviac čistenia (tj. V kuchyni a kúpeľni), nejaké základné čistiace prostriedky , môžete kedykoľvek niečo rýchlo utrieť. Na druhej strane, ak sa od vás vyžaduje, aby ste prešli tieto zásoby do inej miestnosti v dome, pravdepodobne to neurobíte.

Upratujte jednu izbu po druhej a zostaňte tam

Počas upratovania sa dá ľahko vyhodiť z cesty – stačí jeden zblúdilý predmet a skôr ako sa nazdáte, opustili ste miestnosť, aby ste ho odložili, a odišli z cesty, pretože ste videli niečo iné, čo je treba urobiť. Aby ste sa udržali v plnení svojich úloh, buďte vždy v jednej miestnosti a nenechávajte ju na odloženie. Ak nájdete predmety, ktoré nie sú na svojom mieste, odložte ich hneď za dvere a po dokončení upratovania miestnosti sa o ne postarajte. Budete prekvapení, koľko času ušetríte tým, že sa nebudete rozptyľovať týmito vecami.

Investujte do dobrého čistiaceho zariadenia

Ak máte pocit, že robíte prácu navyše, pretože pri upratovaní musíte opakovane prejsť cez to isté miesto, je čas na upgrade! Investícia do novšieho vybavenia, ktoré je efektívnejšie, vám umožní rýchlejšie dokončiť prácu. To by mohlo znamenať čokoľvek, od výmeny otrhaného mopu po nákup výkonnejšieho vysávača. 

Takže tu máte naše najlepšie tipy, ako udržať váš domov čistý a nabitý programom. Dodržiavanie týchto tipov by vám malo pomôcť osvojiť si niekoľko dobrých návykov a zabezpečiť, aby bol váš domov pravidelne uprataný a čistý bez toho, aby ste si zbytočne brali čas.