Ako hlboko vyčistiť posteľ pre psa + tipy, ako ju udržiavať v čistote!

Rovnako ako my, aj psy si zaslúžia peknú posteľ na spanie; taký, ktorý je pohodlný, útulný a samozrejme čistý! Aj keď mnoho majiteľov domácich miláčikov umožňuje svojim psom spať na gauči alebo s nimi v posteli, váš pes sa s vami rád mazná, ale je fér, že majú svoju vlastnú posteľ, do ktorej môžu vliezť a vyliezať kedykoľvek. 

Teraz tu prichádza zložitá časť; čistenie postele vášho psa musí byť viac o hĺbkovom čistení ako o povrchovom čistení. Je to tak preto, lebo choroboplodné zárodky prechádzajú cez vonkajší materiál / obal a darí sa im v podstielke. Čo je horšie, larvy bĺch sa tiež môžu skrývať v posteli a nájdu si cestu späť k vášmu miláčikovi (a cyklus pokračuje)! Preto musí byť čistenie alebo umývanie postelí pre psa vykonané dôkladne, inak je celý účel porazený.

S týmto vedomím poďme priamo k informáciám, pre ktoré ste sem prišli – 1) ako hlboko vyčistiť pelech pre psov; a 2) zásadné tipy na udržanie čistoty oveľa dlhšie ako zvyčajne! 

Ako čistiť odnímateľný poťah na posteľ pre psa

Mnoho typov psích postelí má odnímateľné poťahy, ktoré zabránia tomu, aby sa väčšina škvŕn a nečistôt dostala k skutočnému posteľnému materiálu. Spravidla ide o prateľné poťahy, ktoré môžete čistiť v práčke jemným netoxickým pracím prostriedkom. Pokyny na pranie alebo symboly bielizne nájdete na štítku, ktoré slúžia ako pomôcka pri čistení odnímateľných poťahov v práčke. 

Na druhej strane odnímateľný poťah na psie lôžko, ktorý nemožno prať v práčke, sa bude musieť čistiť ručne. Aj keď je to dlhší proces, ktorý si vyžaduje viac času a úsilia, ručné pranie poťahu na posteľ pre psa sa dá efektívne vykonať nasledujúcim spôsobom:

 • Povysávajte povlak, keď je nad posteľou, aby ste odstránili kožušinu, chlpy a iné nečistoty. Môžete na to použiť aj prachový valec, pre hlbšie čistenie je však vysávanie účinnejšie.
 • Naplňte plytkú umývadlo teplou vodou a pridajte približne 1/4 šálky sódy bikarbóny. Rozmiešajte vodu a odnímateľný kryt namočte na 15 minút do roztoku ( sóda bikarbóna neutralizuje pachy ).
 • Na existujúce škvrny na kryte použite netoxický odstraňovač škvŕn, napríklad tie, ktoré sú vyrobené pre detské oblečenie. Naneste produkt priamo na škvrnu a vyčistite ho čistým uterákom. Jemne trieť, aby nedošlo k poškodeniu vlákien materiálu.
 • Pred vyčistením zvyšku poťahu produkt opláchnite jemným čistiacim prostriedkom na prádlo a čerstvým uterákom alebo kefkou s mäkkými štetinami.
 • Pred jemným vyžmýkaním krytu a zavesením dosucha ho dôkladne opláchnite všetky použité čistiace prostriedky.

Ako čistiť posteľ pre psa (bez krytu)

Bez ohľadu na to, či má dané psie lôžko odnímateľný kryt alebo nie, skutočné podstielky budú stále vyžadovať hĺbkové čistenie, aby sa zabezpečilo zabitie baktérií a akýchkoľvek lariev blch alebo kliešťov. Okrem toho môžu sliny a škvrny spôsobené vlhkým bahnom, močom atď. Preniknúť do vonkajšieho krytu, čo zanechá „chránený“ podstielku špinavý; preto je nevyhnutné hlboké čistenie.

Tu je to, čo budete potrebovať na dôkladné vyčistenie postele vášho psa :

 • Vysávač na odstránenie psích chlpov, prachu, nečistôt atď.
 • Enzýmový čistič na odstránenie škvŕn
 • Veľká vaňa alebo umývadlo na umiestnenie postele
 • Prací prostriedok používaný na detské oblečenie 
 • Prášok na pečenie
 • Mäkká čistiaca kefa
 • Čistý uterák
 • Kefka na zuby

Proces krok za krokom

Všetko, čo musíte urobiť, je postupovať podľa nasledujúcich jednoduchých krokov na čistenie a dezinfekciu pelechu pre psa bez odnímateľného krytu.

Prvý krok: Vysajte posteľ

Vysávanie postieľky pre psa môže byť zložité z dôvodu tesných priestorov medzi výplňou a / alebo švami. Preto pomáha používať podtlakový nástavec, ktorý pomôže pri čistení týchto ťažko prístupných miest. Nezabudnite povysávať celú posteľ pre psa vrátane dna a exteriérov. Ak zistíte, že psie chlpy sú zapletené do vlákien materiálu, pomocou štetca ich uvoľnite a ešte raz povysávajte posteľ. Kefovanie pelechu pre psa je tiež dobrý nápad na uvoľnenie ďalších zvyškov, ktoré zase pomáhajú dôkladnejšie vysávať materiál.

Druhý krok: Škvrny na mieste

Ošetrenie škvŕn na psej posteli je niečo, čo by sa malo urobiť pred umývaním alebo namáčaním, pretože je potrebné ich najskôr vyriešiť na hlbšej úrovni. Často sú škvrny po posteli ponechané príliš dlho, a preto sú skutočne usadené a priliehajú k materiálu. Ak sa chcete zbaviť škvŕn od cikania, slintania, špinavých labiek, mokrého bahna a iných bežných škvŕn, ktoré sa nachádzajú na posteli pre psov, vyčistite ich pomocou enzýmového čističa a čistého uteráka. Pred prechodom na ďalší krok postupujte podľa pokynov na fľaši, aby ste účinne odstránili škvrny z posteľnej bielizne. 

Tretí krok: Namočte do teplej mydlovej vody

Rovnako ako práčka (bez prehadzovania), máčanie postele vášho psa v teplej, mydlovej vode môže zabiť baktérie a účinne bojovať proti nečistotám. Potrebujete na to dostatočne veľké umývadlo / vaničku, aby ste mohli podstielku a prací prostriedok pre dieťa bezpečne ponoriť. Sila čistiaceho roztoku bude závisieť od toho, aké špinavé je lôžko pre psa; ak je to bežné čistenie, použite len toľko čistiaceho prostriedku, aby bola voda mydlová. Pelech pre psa namočte na 10 – 15 minút do teplej mydlovej vody; rukami tlačte každých pár minút na posteľ, aby ste vytlačili nečistoty zachytené vo výplni / výplni. Ak voda počas tejto doby zhnedne, vymeňte ju za čerstvý mydlový roztok a namočte na ďalších 5 minút.

Krok štvrtý: Vydrhnite posteľ jedlou sódou

Vyberte posteľ z umývadla, ponorte vlhkú kefku do sódy bikarbóny a vydrhnite každý centimeter postele pre psa. Použitie sódy bikarbóny je ideálne na zbavenie sa nepríjemných pachov a na neutralizáciu silných vôní, ktoré sú prítomné v niektorých pracích prostriedkoch. Ďalej je sóda bikarbóna známa pre svoje čistiace vlastnosti a je široko používaná pri čistení domácnosti. Počas tohto kroku možno budete musieť použiť zubnú kefku na čistenie / vydrhávanie ťažko dostupných priestorov, kde sa môžu skrývať larvy bĺch. Uistite sa, že ste čistiaci nástroj v pravidelných intervaloch vypláchli a pokračujte v čistení, kým nevyčistíte pelech pre psa zvnútra aj zvonku.

Piaty krok: Dôkladne opláchnite

Je dôležité, aby ste odstránili všetky zvyšky pracieho prostriedku (aj keď používate jemné alebo prírodné čistiace prostriedky), pretože váš pes môže byť alergický na niektoré zložky, o ktorých neviete. Najlepšie to urobíte tak, že použijete umývadlo / vaňu, v ktorej ste podstielku umyli; bude to však vyžadovať niekoľko výplachov, kým nebude čistiaci roztok z lôžka pre psy dôkladne odstránený. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov naplňte umývadlo alebo vaňu, umiestnite posteľ pre psa dovnútra a premiešajte, aby ste vytlačili čo najviac čistiaceho prostriedku. Pred opakovaním procesu vyprázdnite umývadlo, opláchnite ho a znovu ho naplňte čerstvou vodou, kým nedôjde mydlenie. 

Krok šiesty: Žmýkajte a vysušte

Po dôkladnom opláchnutí postele pre psa stlačte rôzne časti podstielky, aby ste odstránili prebytočnú vodu. Čím viac vody môžete vytlačiť, tým rýchlejšie posteľ vysuší. Vyvarujte sa však nadmerného žmýkania, pretože by to mohlo zdeformovať alebo poškodiť upchávku / vypchávku. Ak chcete čerstvo vyčistené pelech pre psa vysušiť, položte ho na čistú podložku niekde vonku, kde sa môže vetrať a sušiť na nepriamom slnečnom svetle.

Tipy, ako udržiavať psí pelech čistý

Rutinné čistenie postele vášho psa je nevyhnutnosťou z mnohých dôvodov vrátane zdravia a hygieny vášho domáceho maznáčika i členov domácnosti; Pomôže vám však tiež prijať niekoľko opatrení, ktoré udržia posteľ čistú po dlhšiu dobu a ušetria vám problémy s hĺbkovým čistením posteľnej bielizne častejšie, ako je potrebné. Podľa nasledujúcich tipov udržujte čisté a hygienické lôžko pre psy, v ktorých bude vaše chlpaté dieťa spať:

 • Pri vysávaní podláh si zvyknite vysávať posteľ pre psov
 • Podstielku umiestnite na priame slnečné svetlo aspoň raz týždenne, aby ste zabili baktérie a odstránili zatuchnutý zápach
 • Posteľ posypte sódou bikarbónou a nechajte niekoľko hodín pôsobiť, kým nevypnete prášok
 • Na ochranu posteľnej bielizne pred škvrnami použite odnímateľný nepremokavý kryt 
 • Pravidelne sa kúpajte a upravujte svojho psa, aby ste znížili ochlpenie domácich miláčikov vo vašej domácnosti
 • Okamžite mu umyte labky, ak sa znečistili pri hraní vonku
 • Namočte vlhkú utierku do roztoku rovnakých častí vody a jablčného octu; utierku utrite, aby ste dezinfikovali materiál a zabránili tak výskytu lariev bĺch
 • Škvrny bodovo očistite teplou vodou a jemným saponátom

Čistota miesta, kde váš psí maznáčik spí, je dôležitá pre jeho zdravie i vaše zdravie! Preto dôrazne odporúčame z času na čas posteľ vášho psa poriadne vyčistiť a pomocou vyššie uvedených tipov udržiavať čistotu v prospech všetkých!