11 osvedčených spôsobov, ako poraziť zimnú mozgovú hmlu

Nebolo by skvelé striasť sa zo zimných čias a užiť si viac zábavy, ktorú máte radi? S týmito vedecky overenými tipmi je to jednoduché.

Doprajte si sladkú pochúťku, ktorá vám pomôže sústrediť sa bez únavy.

Ak sa odvíjate od dobrej knihy, existuje vynikajúci spôsob, ako vylepšiť svoj „čas ja“ ešte viac. Ochutnajte pár kúskov tmavej čokolády! Austrálski vedci tvrdia, že jeho flavanoly posielajú do mozgu krv bohatú na kyslík a pomáhajú vám sústrediť sa bez straty pary.

Posilnite kreativitu pomocou „dobrých vibrácií“.

Až nabudúce budete musieť vymyslieť kreatívne riešenia (napríklad ako zmeniť usporiadanie svojej obývacej izby, aby sa zmestila na mamino ľahké kreslo), zapnite pozitívne piesne ako „Dobré vibrácie“ od The Beach Boys. Podľa holandských vedcov prídete s nápadmi, ktoré sú o 24 percent vynaliezavejšie. Prečo? Rýchle piesne podnecujú vzrušenie v mozgu. Vďaka tomu budete mentálne flexibilní, takže budete myslieť na neobvyklé možnosti, a vytrvalejší, takže budete hľadať nápady, kým nenájdete ten, ktorý je dokonalý.

Útulne.

Zahaľte sa do deky, keď potrebujete, aby vaše kreatívne šťavy tiekli. Mäkký povrch vyvoláva nápady už po vybalení z krabice, našla sa štúdia v Frontiers in Psychology . Pripočítajte fenomén zvaný vrodené poznanie, pri ktorom dotyk s drobným predmetom podnecuje váš mozog k prijatiu rovnakej flexibility, čo vám umožní vidieť viac možností.

Zrýchlite mentálnu matematiku jednoduchým závanom.

Každý vie, že káva je spoľahlivý pick-up. Teraz veda dokazuje, že jednoduché vdýchnutie príjemnej arómy čerstvo uvarenej javy môže prebudiť váš mozog, či už porovnávate ponuky snehových topánok alebo riešite sudoku. Štúdia v časopise Journal of Environmental Psychology zistila, že ženy, ktoré sa nadýchali vône kávy, zaznamenali 22-percentný nárast matematických schopností. Vedci tvrdia, že je to preto, lebo sme boli vyškolení na to, aby sme spájali šálku joe s väčšou duševnou bdelosťou, takže náš mozog automaticky pracuje tvrdšie pri úlohách vyžadujúcich výpočty, ako je stanovenie najlepšej ceny po uplatnení kupónov, keď cítime, že káva je nablízku.

Stojte vysoko.

Podľa vyšetrovateľov zo Štátnej univerzity v San Franciscu jednoduché stiahnutie ramien a narovnanie chrbtice uľahčuje matematiku o 21 percent. Správne držanie tela znižuje stresový hormón kortizol, vďaka čomu sa cítite istejšie pri práci s číslami, takže ste v tom okamžite lepší.

Zvládnite multitasking rozlúsknutím úsmevu.

Dlhý zoznam úloh? Najskôr urobte niečo, čo vás rozosmeje, napríklad pozerajte online fotky roztomilých zvierat. Vedci z City University of New York tvrdia, že radostná nálada zvyšuje produkciu mozgovej chemikálie nazývanej dopamín. To zlepšuje pracovné pamäť , ktorý vám pomôže skĺbiť niekoľko kusov informácie naraz a výkonnej moci, ktorý vám pomôže koordinovať niekoľko akcií v čase ich pobytu na úlohe.

Zalievajte svoje rastliny.

Japonskí vedci tvrdia, že 10 minút ľahkej fyzickej aktivity denne, ako je starostlivosť o rastliny (napríklad tieto zimné izbové rastliny ), zlepšuje schopnosť multitaskingu u ľudí, ktorí si nemysleli, že majú tieto schopnosti. Pohyb podporuje mozgovú chemikáliu potrebnú na zvládnutie viacerých úloh.

Zapamätajte si detaily otvorením závesov.

Vedci z Arizonskej univerzity umožňujú, aby vám slnečné svetlo svietilo cez okná, keď sa dozviete niečo nové, napríklad vyskúšanie nového receptu na koláč z červeného zamatu. Vystavenie svetlu modrej vlnovej dĺžky na slnku aktivuje oblasti mozgu, ktoré vám pomôžu spracovať nové informácie a uchovať ich dlhšie.

Dať si šlofíka.

Švajčiarski vedci tvrdia, že krátke odloženie po získaní nových informácií pomáha držať sa. Ako odpočívate, výbuchy aktivity zvané spánkové vretená organizujú a ukladajú informácie do mozgového pamäťového centra, kde zostávajú uložené.

Zostrite spomienky zatvorením očí.

Zatvorte si oči a urobte si tak telefonické rozhovory ešte príjemnejšími. Britskí vedci tvrdia, že pomáha zapamätať si 44 percent, čo vám pomôže zapamätať si mená, dátumy a ďalšie podrobnosti. Bez vizuálneho rozptýlenia váš mozog prideľuje viac zdrojov do svojich pamäťových oblastí, vďaka čomu sú efektívnejšie pri získavaní tej roztomilej anekdoty, ktorú ste chceli zdieľať.

Krok späť.

Predstavte si, že idete dozadu, a budete si pamätať o 25 percent viac, ukazuje britská štúdia. Signalizuje mozgu, aby sa vrátil v čase, keď boli spomienky uložené, čím sa stávajú živšími.